Panda Club Serbia
19 новембар, 2018, 02:47:19 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Početna   Pomoć Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 4 5 [6]
  Štampaj  
Autor Tema: System Staro za Novo - sasvim licni pogled i iskustva  (Pročitano 9249 puta)
IFA
Ultimativni poznavalac Mečeta
Van mreže Van mreže

« Odgovor #75 poslato: 24 март, 2015, 07:23:58 »

Čuo sam da banke nude i kredite po mdepozitu sa 4 do 5% kamate.Daš depozit 5000eur,oni Tebi kredit 5000 eur koji otplačuješ.Prodaš Tvoju Pandu,+pare koje bi dao za učešće i možda si blizu novog ili novijeg auta sa povoljnijim kreditom.
Možda Ti izgleda šašavo dati keš za depozit pa plačati kamatu na svoje pare,ali gledano iz drugog ugla Ti svoje pare još uvek imaš,a rata kredita je gumica kojom rastežeš rešenje problema na manje mesečne iznose.Uostalom već razmišljaš o kreditu,dakle mesečnim ratama pa Te pitam hoćeš li moći pored otplate kredita i dalje da štediš?Kad otplatiš kredit dobiješ svoj depozit nazad-to je kao da si plačao kredit i štedeo.
Sačuvana
Joe
Van mreže Van mreže

« Odgovor #76 poslato: 24 март, 2015, 10:56:29 »

Pokrenuo si zanimljivu temu, verovatno da još nekog od pandista zanima upravo to što si pitao. Aca je sve rekao oko tog pitanja, malo znam oko toga, jer moja ćerka ima svoj studio pa smo prilikom kupovine kola izučili tu problematiku. Meni je mnogo interesantnije i zanimljivije kako banka navatava ljude da se zaduže, sve rade samo da maznu visoku kamatu od publike.Većina ljudi je shvatila, da su krediti veoma ''skupa pozajmica'' sa nepovoljnim uslovima, pa izbegavaju kredite. Nije zahvalno nikog savetovati, tako da ovo pisanije možemo shvatiti samo kao diskusiju, a ne kao savet. Znam neke koji su u problemu zbog kredita, kad pitam: a što si uzimao kredit  ? odgovor je bio: morao sam, pa kako sam mogao da kupim kada ne mogu da uštedim, nisam imao keš ? Logično sam ga pitao: ne razumem, a kako si mislio, kada nemožeš da uštediš i pored nemanja, sada još i da otplaćuješ rate kredita ? Naravno, ovo napisano se ne odnosi na našeg drugara, ali će možda dobro doći nekom, da stavi prst na čelo pre zaduživanja. Što se tiče varijante sa depozitom, tu je malo čudna zamisao banke, daš njima svoju lovu 5000, oni tebi 4-5 % kamate, dobiješ od njih još toliko njihove love i faktički im duguješ 10 hiljada evra (ozbiljan dug). Otplaćuješ kredit od 10 hiljada, sa visokom kamatom, a mogu misliti kolika je kamata, kada oni tebi daju 4-5% . E, sad, na njihovih 5000 e, kamata je stvar pristanka, oćeš, ili nećeš, ali za svojih 5000e treba videti razliku kamate od onoga što oni daju tebi za štednju i onoga što plaćaš njima, što ti daju tvoje pare na zajam. Faktički treba tu razliku dodati na ukupan dug, pa videti koliko će koštati njihova pozajmica od 5000 e na kraju balade. Verujem mnogo. Treba dobro promisliti pre uletanja u takve špekulacije ! Ovo je moje viđenje stvari, možda nisam dovoljno upućen u celu problematiku.

Sačuvana

Svaki električni uredjaj u automobilu radi na dim, kad taj dim izadje iz njega uredjaj više ne radi !
palvet
dr. Pandistike
Van mreže Van mreže

Punto 3 - 2011. g., 1242 cm3 44kW Dynamic AC 5P

« Odgovor #77 poslato: 25 март, 2015, 16:40:41 »

Preduzetnik sam, sa dva zaposlena, vodim prosto knjigovodstvo (nešto kao SZTR  biggrin).
Upravo ovo pisanije i doživljavam kao drugarsko diskutovanje. Lično sam protiv uzimanja kredita i deluje mi kao da banke igraju na kartu našeg temperamenta i zaboravnosti.
Dobro je čuti više mišljenja i sagledati stvari iz više aspekata jer su vremena vrlo nesigurna. Obaveže se čovek na nešto ....
Zvuči primamljivo da se rata plaća preko firme i da to ide u troškove, ali me brinu oni dodatni - skriveni troškovi . Napr. da li ja kao vlasnik firme moram da imam nekakvo dodatno ovlašćenje da bih išao vozilom u inostranstvo?
Sačuvana

Veterinar hitna služba Voždovac
IFA
Van mreže Van mreže

« Odgovor #78 poslato: 26 март, 2015, 09:34:55 »

Pokrenuo si zanimljivu temu, verovatno da još nekog od pandista zanima upravo to što si pitao. Aca je sve rekao oko tog pitanja, malo znam oko toga, jer moja ćerka ima svoj studio pa smo prilikom kupovine kola izučili tu problematiku. Meni je mnogo interesantnije i zanimljivije kako banka navatava ljude da se zaduže, sve rade samo da maznu visoku kamatu od publike.Većina ljudi je shvatila, da su krediti veoma ''skupa pozajmica'' sa nepovoljnim uslovima, pa izbegavaju kredite. Nije zahvalno nikog savetovati, tako da ovo pisanije možemo shvatiti samo kao diskusiju, a ne kao savet. Znam neke koji su u problemu zbog kredita, kad pitam: a što si uzimao kredit  ? odgovor je bio: morao sam, pa kako sam mogao da kupim kada ne mogu da uštedim, nisam imao keš ? Logično sam ga pitao: ne razumem, a kako si mislio, kada nemožeš da uštediš i pored nemanja, sada još i da otplaćuješ rate kredita ? Naravno, ovo napisano se ne odnosi na našeg drugara, ali će možda dobro doći nekom, da stavi prst na čelo pre zaduživanja. Što se tiče varijante sa depozitom, tu je malo čudna zamisao banke, daš njima svoju lovu 5000, oni tebi 4-5 % kamate, dobiješ od njih još toliko njihove love i faktički im duguješ 10 hiljada evra (ozbiljan dug). Otplaćuješ kredit od 10 hiljada, sa visokom kamatom, a mogu misliti kolika je kamata, kada oni tebi daju 4-5% . E, sad, na njihovih 5000 e, kamata je stvar pristanka, oćeš, ili nećeš, ali za svojih 5000e treba videti razliku kamate od onoga što oni daju tebi za štednju i onoga što plaćaš njima, što ti daju tvoje pare na zajam. Faktički treba tu razliku dodati na ukupan dug, pa videti koliko će koštati njihova pozajmica od 5000 e na kraju balade. Verujem mnogo. Treba dobro promisliti pre uletanja u takve špekulacije ! Ovo je moje viđenje stvari, možda nisam dovoljno upućen u celu problematiku.

Dobri moj Joe,
čini se da smo različito razumeli ponudu kredita sa depozitom.Ja sam razumeo da je depozit 100% odnosno banka mi daje mojih 5000eur na kredit sa malom kamatom.Koliko god nam to izgledalo kao otvoren konkurs za prijavu maloumnih,zapravo više liči na pokušaj banaka da vrate u sistem tezaurisani novac(onaj iz slamarica).Seti se da su sada već davne 2002ge godine svi bili iznenađeni sumom maraka koje su menjane za evre nakon čega je usledio stampedo stranih banaka u Srbiju.Možda idem predaleko,ali ponuda malo liči i na poziv za pranje para sorte šarić-kosmajac-itd.
Nego je li ovo slika "onog kofera"iz Narodne Banke?Ako jeste,Ti si čovek sa debelim vezama.
Sačuvana
Joe
Van mreže Van mreže

« Odgovor #79 poslato: 26 март, 2015, 11:28:06 »

Hehehe, druže moj, rekoh, verovatno nisam dovoljno upućen u bankarske poslove. Zato nisam isključiv, možda je to sve ustvari ''jako povoljno'', samo ja ne razum.

Razmišljam, možda je nabavka ovakvog telefona najbolje rešenje !

Sačuvana

Svaki električni uredjaj u automobilu radi na dim, kad taj dim izadje iz njega uredjaj više ne radi !
palvet
dr. Pandistike
Van mreže Van mreže

Punto 3 - 2011. g., 1242 cm3 44kW Dynamic AC 5P

« Odgovor #80 poslato: 29 јун, 2015, 10:37:32 »

Sistem "Staro za novo" može i za nas "kreditno nesposobne" da ispadne ok. Primer - vrati kreditno sposoban kupac svoj tek otplaćeni redovno servisirani auto dileru, a mi koji bi se skrpili za učešće, ali teško za ratu, kupimo taj auto ....
Drugi problem je , ako bih se i skrpio za ratu - vozila na lageru nema.
Razmatrao sam opciju da dam pandu u rem umesto učešća za Daciu Sandero. Zapanjila me je činjenica da nema nijednog Sandera na lageru. Može da se uplati , ali su prve isporuke u septembru! Šta da radim 3 meseca bez auta?
Sačuvana

Veterinar hitna služba Voždovac
jojke
Iskusni Pandista
Van mreže Van mreže

PANDA 2 - 2004 g., 1242 cm3, 44kW, verzija Dynamic

« Odgovor #81 poslato: 20 јул, 2015, 11:21:51 »

@AcaDorcol, NEMA ŠTA DA MISLIŠ, 100% si u pravu

...
Mislim da ima, posto u momentu verglanja sam auto poiskljucuje farove (ako su upaljeni), muziku (ako je upaljena) i sl. na momenat dok motor ne startuje, a posle se sve samo poukljucuje. To jeste sekunda, cak i manje, ali sekunda koja ima zadatak da svu struju iz akku usmeri ka alnaseru za potrebe verglanja, a i da zastiti ostale potrosace poput sijalica, muzickog uredjaja i sl. od promena napona.
...

Izvinjavam se, znam da ovo nije prikladan deo foruma... samo se nastavljam.

Natrčao sam na ovaj deo foruma ili teme i ODMAH PROVERIO na PANDI 2 SVE je KAKO KAŽE UVAŽENI g. @AcaDorcol

E, sada "ide" jedna nedoumica da li da se PONAŠAM u SKLADU sa "STAROM ŠKOLOM" (pogasiti "ručno" sve potrošaće, pa onda "verglati") ili KORISTITI DANAŠNJE NOVO ISKUSTVO (sve prepustiti elektronici i SAMO "verglati")

Šta da radim ?

Zadržati i ponašati se u skladu sa starim iskustvom ?

ili

Preći na "Automatiku" i samo "verglati".

Hvala.  angel
« Poslednja izmena: 20 јул, 2015, 11:30:15 jojke » Sačuvana

Srbija je večna dok su jој deca verna !
Joe
Van mreže Van mreže

« Odgovor #82 poslato: 20 јул, 2015, 12:13:07 »

Koristim "staru školu", pre gašenja kola pogasim sve potrošače, tako da pri novom paljenju nemam jeda. U slučaju da mi se desi da nešto zaboravim, eto, neka to odradi "nova škola".   whistle
Sačuvana

jojke
Iskusni Pandista
Van mreže Van mreže

« Odgovor #83 poslato: 20 јул, 2015, 12:54:11 »

@Joe Hvala na odgovoru.

Problem kod "STARE ŠKOLE" je taj, da se desi da ponekad zaboravim da "upalim" dnevna svetla i pojava nervoza da se baš tu ne nađe "čika policajac" i eto razloga da se pravdam zašto sam zaboravio da uradim tu radnju koju ZAKON propisuje. Za sada mi se to nije desilo, ali... Mada, priznajem da me malo opterećuje to: "Da li sam "upalio dnevna sveta" i voleo bih da to prepustim automatici, pod uslovom da ne šteti vozilu (slabi akumulator i smanjuje trajnost sijalica).  

kod "NOVE ŠKOLE" automatika sve radi sama (čak, gasi i poziciona svetla pri izlasku iz vozila. Sutra ću proveriti kod kolege, vozi PEŽO 206, njemu ostaju upaljena poziciona svetla kad "ugasi" motor i mora ručno da ih isključi, kod mene ne  dance1 - imao sreće ili poštenije, ITALIJANI su IPAK RAZMIŠLjALI)

Pozdrav.  angel
Sačuvana

Joe
Van mreže Van mreže

« Odgovor #84 poslato: 20 јул, 2015, 14:35:03 »

@Jojke

Potpuno si u pravu, može Ti se desiti da zaboraviš upaliti svetla, ali ako imaš razraden sistem, sve ide rutinski. Ja ovako radim: kada sednem u auto, stisnem kvačilo, izbacim iz brzine, dam kontakt, sačekam da pumpa odzuji svoje, i sa stisnutim kvačilom zaverglam. Kada je motor upalio, polako pustim kvačilo, vežem pojas, upalim svetla, radio, stisnem kvačilo, ubacim u prvu i krećem. Tako radim već dugo godina. Samo je stvar navike, neko u žurbi zaboravi čak i pojas da veže, hahaha, a meni se desilo da treba samo par metara da premestim auto u hlad i ako ne vežem pojas osećam se neugodno. Sistem je dobra stvar, tako sam radio i na poslu. Kada stignem na mesto snimanja, prvo sve podesim na kameri, a ovi oko mene, mogu da kreiraju, savetuju, snimi ovo, ono, ovako, onako, ali te informacije ne primam dok sve ne proverim jel dobro podešeno, pa tek onda prozborim: možemo da radimo, šta smo ono rekli ? hahaha. Mislim da su Italijani lepo smisili, svi uređaji se isključuju vađenjem ključa iz brave, što baš nije sličaj kod svih proizvođača automobila. Zato se na Fiat vozilima ne dešava da ljudi parkiraju i ostave upaljena svetla, pa isprazne akumulator.
  Pozdrav   drinks
Sačuvana

jojke
Iskusni Pandista
Van mreže Van mreže

« Odgovor #85 poslato: 20 јул, 2015, 16:57:28 »

@Joe
...
Potpuno si u pravu, može Ti se desiti da zaboraviš upaliti svetla, ali ako imaš razraden sistem, sve ide rutinski. Ja ovako radim: kada sednem u auto, stisnem kvačilo, izbacim iz brzine, dam kontakt, sačekam da pumpa odzuji svoje, i sa stisnutim kvačilom zaverglam. Kada je motor upalio, polako pustim kvačilo, vežem pojas, upalim svetla, radio, stisnem kvačilo, ubacim u prvu i krećem.
...

Radim skoro isto. Mali dodatak. Ovo ..."sačekam da pumpa odzuji svoje" + Tri "sijaličice" da se ugase..

Vidi, ruta ... Železnička stanica -> Oko Kalemegdana -> Dunavska -> Pančevački most -> Višnjička -> Mirijevski Bulevar -> Nova Karaburma. Skoro uvek oko 4-5 policijskih kontrola. Uhvatim sebe, da nekoliko puta proveravam, u toku vožnje koja traje oko 30 min, da li sam zarotiralo dugme na poziciju "dnevnog svetla". To me opterećuje i prešlo mi je u naviku da stalno vršim proveru. Do dozvole sam stigao JAKO TEŠKO, DUGO i POŠTENO (uhvatio me prelaz stari->novi zakon). Trajalo je kao da sam upisao VIŠU ŠKOLU. Plašim se da mi zbog neke budalaštine ne nakače neke negativne bodove. Za sada nema problema.

Slažem se i istomišljenik sam sa tobom oko sistema koji treba ustanoviti i dosledno ga sprovoditi.

Danas sam prvi put vozio po pravilima "NOVE ŠKOLE" (znači automatika 100%), bilo je dobro. Mada mislim da je u ZIMSKIM mesecima ili kada je hladno vreme, bolje je da se ponašamo u skladu sa pravilima STARE ŠKOLE. Tada je akumulator pod - temperaturnim stresom i dragocen mu je svaki mA i V da pokrene anlaser. Bar tako ja mislim.

Da, Italijani su to su dobro osmislili i rešili, da se vađenjem kontakt ključa "gase" svi uređaji (osim ventilatora hladnjaka - razumljivo)

PS

Kada se samo setim kako nisam znao da zaključam auto IZNUTRA (sada se nasmejem). Ogromna većina automobila ima polugicu pored prozora gore-dole (otključaj-zaključaj). Ja sam se "ubio" tražeći je, a nje nigde nema. "ŠTOS" je u unutrašnjoj bravici koju treba da gurneš ka vratima (da zaključaš vrata).

Hoću da kažem da mi malo potcenjujemo FIAT vozila (ne svi), imaju oni neku SVOJU logiku koja je za poštovanje.

Hvala @Joe na vremenu koje si posvetio na razjašnjavanju detalja oko ovog važnog čina pri pokretanju vozila (naših PANDI)  angel
« Poslednja izmena: 20 јул, 2015, 17:05:22 jojke » Sačuvana

Pella Panda
Pandista početnik
*
Van mreže Van mreže

Punto SX

« Odgovor #86 poslato: 18 октобар, 2016, 21:15:37 »

Dragi prijatelji da li me primate u ovu sekciju,već sam 8 dana vlasnik punta sx... biggrin
Sačuvana

Gospodaru,ucini me orudjem svoga mira:
Gde je mrznja da donosim ljubav!
Gde je uvreda da donosim prastanje.
Gde je nesloga da donosim Jedinstvo!
IFA
Van mreže Van mreže

« Odgovor #87 poslato: 19 октобар, 2016, 06:39:09 »

Ja sam ZA,i ja ću uskoro.
Sačuvana
roberto_s